Joga poza – ASANA je stabilan i udoban jogijski položaj
Verujem da je mnogima ova rečenica sada odzvonila u ušima! Udobni!!! Stabilni!!! Većina ljudi asane definiše kao: nemogući položaji!
Da, asane su po tradicionalnoj definiciji stabilni i udobni položaji u kojima se može dugo boraviti. Može, ali ne mora. Početnici u jogi se, po pravilu, ne zadržavaju u asanama. Više o tome čemu služi zadržavanje u položaju i koje kategorije polaznika joge postoje procitajte ovde.
Položaji tela (asane) su nezaoblilazni deo joga metodologije koju je sistematizovao Patanjđali u “Joga sutrama”.
II, 46: sthirasukhamasanam. Joginova sedeća pozicija mora biti stabilna i ugodna. (Patanjđali, 1977). II, 47: prayatnašaithilyanantyasamapattibhyam. Tek kada je svaki napor iščezao i javio se osećaj sjedinjenosti sa bezgraničnim može biti govora o asanama. (Patanjđali, 1977)
Asana, kao reč, je sanskritskog porekla i znači “sedeći položaj”, položaj tela i najčešće se povezuje sa vežbanjem joge.
Koliko yoga poza postoji?
Tradicionalni, izvorni joga tekstovi, među kojima je jedan od najvažnijih Gheranda Samhita, govore o 8 400 000 asana (yoga poza). Od njih su 84 najbolje, a 32 korisne za čovečanstvo.
Vazno je znati da je izuzetno bitno kojim redosledom se izvode joga položaji. Poznavaoci joge posebnu pažnju posvećuju serijalu asana. Svaka asana ima svoj energetski, zdravstveni, emocionalni učinak kao i učinak na našu svest i spoznaju. Stoga se serijal asana (redosled izvođenja) oduvek prenosio s Učitelja na učenika s posebnom pažnjom.
Koja je najteža yoga poza?
Verovali ili ne većini polaznika joge je najteži i najizazovniji položaj shavasana. Iako je je ovo ležeći položaj, izazovan je i za najgipkije vežbače. Podsetićam da je u jogi najvažnija naša svesna pažnja. Naše telo je naviknuto na pokret. U savremenom društvu telo je i preaktivno. Čak i kad mislimo da odmaramo gledanjem u tv ili mobilni telefon, ustvari smo itekako aktivni. Ne samo što su aktivni prsti, oči, uši već je aktivan i naš um. Okupiran je dinamičnim sadržajima, mnoštvom slika i boja koje zabavljaju naš mozak. Položaj šavasane je položaj za relaksaciju koja je svima neophodna, a koju na žalost savremeni čovek sebi ne dopušta. Položaj zahteva da ostanemo nepokretni, fokusirani samo na glas instruktora joge ili naš dah, i osećaje koji se u nama bude. Često se u položaju dešava da polazniku joge bude dosadno, da ga sve svrbi, javlja se nestrpljenje, nervoza, a misli odlutaju u planiranje večere ili na neki razgovor koji se desio tokom dana. Pravi izazov šavasene je fokusirati pažnju na ovde i sada.
Vrste yoga položaja
KLASIČNA PODELA JOGA POLOŽAJA
- Stojeći joga položaji
- ležeći
- savijajući (unapred, unazad i bočno)
- položaji sa uvrtanjem tela (torzije)
- obrnuti položaji
- sa aksijalnim istezanjem
- položaji na rukama
PODELA PO DINAMICI IZVOĐENJA
- Dinamičke asane – izvode se bez zadržavanja u položaju te su pogodne za početnike ( pozdrav suncu, dinamički deo kobre, dinamički deo štipaljke …)
- Statičke asane – izvode se sa zadržavanjem u položaji i namenjene su naprednim polaznicima joge. Karakteristike statičkih yoga poza su: izvode se sa malo ili ni malo pokreta, polaznik je svestan svog disanja, doživljaja koji pruža položaj i strateškog mesta asane (mesto dešavanja, smer asane).
Da li yoga položaje sme raditi svako?
Da i ne! Joga položaje mogu raditi svi ljudi, svih uzrasta. Preduslov za vežbanje joge nije ni starosno doba niti fizička spremnost niti gipkost. Ukoliko ste zainteresovani za praktikovanje joge, potrebno je da ne bolujete od neke od hroničnih bolesti i niste imali operaciju u predhodnih 6 meseci. Ukoliko jeste, potrebno je da pre početka praksi dobijete potvrdu lekara (usmenu ili pismenu) da možete raditi jogu. Važno je da joga praksu sprovodi sertifikovani i licencirani joga instructor ili joga učitelj koji procenjuje vašu zdravstvenu spremnost i prilagođava praksu vašem telu.
Osobe sa invaliditetom takođe mogu praktikovati jogu, ali isključivo uz nadzor instruktora sa završenom adekvatnom obukom programa asana namenjenoj osobama sa invaliditetom. Isto važi i za starije osobe i trudnice.
Šta dobijamo vežbanjem joga položaja?
Svedoci smo sve većem broju objavljenih naučnih istraživanja koja otkrivaju dalje i dublje efekte praktikovanja joge. Rezultate sprovedenih naučnih istraživanja u oblasti joge možete naći u međunarodnom joga časopisu Smisao (engl. Sense) koji promoviše bavljenje naukom u oblasti joge.
Joga položaji nam u osnovi pomažu u sticanju telesne vitalnosti, preciznosti pokreta, veće sabranosti pažnje, zadovoljstva sobom i svojim životom, svesnosti o emocijama i kreativnosti, osećaju estetske vrednosti. Praktikovanjem joga poza stičemo motoričku spretnost, sposobnost pravilnog disanja, bolju koncentraciju, sposobnost relaksacije, bržeg telesnog obnavljanja.
Joga položaji podstiču ravnotežu rada autonomnog nervnog sistema (simpatikusa i parasimpatikusa), rad unutrašnjih organa, usaglašenost rada endokrinog sistema, poboljšavamo cirkulaciju, održavamo prirodnu elastičnost kičmenog stuba i energetsku pulsaciju u svim delovima tela.
Prvobitna namena asana (yoga poza) bila je sticanje sposobnosti dugog sedenja u jednom položaju
Asana – yoga poza je treća aštanga u metodologiji yoge
Da li ste znali da su asane samo jedan od osam delova (stepenika, aštangi ) joga prakse? Za savremenog čoveka, i ubrzani način života joga asane su često osnovni deo praktikovanja s brzim i vidnim delovanjem. Asane su ustvari treći od osam stepenica, odnosno udova (aštangi) yoge koje je definisao Patanđali u svom delu Joga Sutre. U sutrama je opisana staza joge, metodologija joge, koju čini osam udova tj. stepenica (ashta, sanskrit. – osam; anga, sanskrit. – ud), te se često Patanđalijev sistem naziva i aštanga, a inače je poznat i kao rađa ili kraljevska joga. Yoga Sutra je, u stvari, priručnik kako živeti u skladu sa sobom, telom, živim bićima oko nas, prirodom i Univerzumom. Više o stepenicama joge – aštangama, pročitajte ovde.
HVALA na dragocenom vremenu koje ste posvetili ovom tekstu
neka je ljubav sa nama i sklad sa okolinom, neka je svaki dan ljubav i mi u njoj!
Literatura:
International Scientific Yoga Journal Sense 4, 159-160
Lysebeth() , A. UČlM JOGU
Nikić, P. (2010). JOGA – SVETLOST MIKROUNIVERZUMA, Beograd, Međunarodna Akademija za školovanje instruktora joge Joga savez Srbije
Patanjali. (1977). Izreke o jogi (Z. Zec, prev.) Beograd: BGIZ